Dergi Abonelik Formu
Nilgün Tatlı
Nilgün Tatlı

Nilgün Tatlı’nın mutfak macerası henüz 5 yaşındayken başladı. Giritli bir babanın ve Boşnak bir annenin kızı olması sebebi ile iki farklı kültürün yemekleri ile büyümüş mutfağa olan ilgisi bu yaşlarda oluşmaya başlamıştır.

 

İlk yemek derslerini, emekli başmüfettiş olan ve yemek yarışmalarında çeşitli ödüllere layık görülen babasından alan Nilgün Tatlı, sebze, meyve, et, tavuk, balık vb. besinlerin pişirilme tekniklerini de yine babasından öğrenmiştir.

 

“Annesinin rahmetli Zehra halası Mustafa Kemal Atatürk’ün Niğde ziyareti sırasında kendi elleriyle yemekler pişirip sunmuş, Atamız ise çok beğendiği bu yemeklere şu yorumu yapmıştır: “Bu nefis Türk yemeklerinizi herkese öğretin ki sizinle beraber toprak olmasın…” Bu sözünü bir altın hediye ederek maharetli elleri bir kez de bu şekilde onurlandırmıştır.”

 

Nilgün Tatlı, 24 yıl boyunca büyük mutluluk ve onurla hizmet verdiği Dolmabahçe Sarayı’ndan 2012 yılında emekli oldu. (Dolmabahçe Sarayı’nda görevi sırasında İngilizce Rehberlik ve kurumu tarafından açılması için resmi görevle görevlendirilerek ile ilgili çalışmalarını tamamlayıp uzun yıllar anaokulunda kurucu ve temsilcilik görevinde bulundu.)

 

Girit, Hint ve Osmanlı mutfağı üzerine yurt dışında çeşitli öğretilere katılıp tamamladı. Yaklaşık 5 yıl boyunca Sofra Dergisi’nde yemek danışmanlığı yaptı.

 

Lisans mezunu olan Tatlı, Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde öğretmen olmak için pedagojik formasyon eğitimi sertifikasını aldı. İngilizce bilmesi ve gezdiği her ülkenin yemek kültürünü araştırıp o ülkelerden aldığı kitaplardan oluşan çok özel bir kütüphaneye sahip olmasının yanı sıra;

Aşçılık, Pasta ve Şekerleme üzerine ‘’Usta Öğreticilik Belgesi’’ sahibi olan Tatlı, yurt içinde ve yurt dışında Food-training çalışmaları yaptı.

 

Hyatt Regency Otel’de fahri olarak Girit Mutfağı ile ilgili dersler verdi. 20 Nisan 2009’da Turizm Haftası kapsamında Hyatt Regency’de 170 kişinin katıldığı “Uluslararası Yemek Şenliği” düzenledi.

 

İtalya, Dubai, Japonya ve Almanya'da ülkemizin yemek kültürünü kendi imkanları ile tanıtmak için çeşitli öğretilerde bulundu.

Eşinin işi gereği 1 yıl kaldığı Birleşik Arap Emirliklerinde, Dubai World Trade Center Hotel and Recidence’ de 200 kişinin katıldığı bir Türk gecesi düzenleyerek, eşinin maddi desteğiyle Türk yemeklerinin ve mutfağının tanıtımını yaptı. Bunun yanı sıra traji yüksek Friday Magazin'de ülkemizin yemek kültürünü anlatan bilgi ve yemek tariflerini yayınlatmasını sağladı. 

2009 yılında 1 yıl boyunca TRT 1 Radyosunda yayınlanan ’’Yaşarken’’ adlı programda her hafta canlı olarak ülkemizin yemek kültürü, yemek pişirme teknikleri ve yöresel yemeklerini anlatıp, mutfakla ilgili püf noktalarını dinleyiciye aktardı.

TRT Avaz’da yayınlanan ‘’Türk Osmanlı Şerbeti’’ adlı programında 3 yıldır yemek danışmanlığı yapmaktadır. Bu programın önceki çekimleri halen TRT Belgesel’ de yayınlanmaktadır.

Yine TRT Avaz’da yeni yayınlanacak olan ‘’Aksi Seda’’ adlı programında da yemek danışmanlığını yapmaktadır.

Aynı zamanda Skylife ve Anadolu Jet dergisinde sürekli olarak,  araştırma ve yaptığı yemekler evinde çekilerek yayınlanmaktadır.

15 yıldır ülkemizin yemek kültürünü tanıtmak amacı ile İstanbul’da yaşayan yabancılara fahri olarak vakit buldukça uygulamalı yemek dersleri veren Nilgün Tatlı, unutulmaya yüz tutmuş Osmanlı – Türk Mutfağını gelecek nesillere aktarabilme amacı ile yaklaşık 12 yıldır da İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün yemek yarışmalarının organizasyonlarını yapıyor. 2010 Yılında ‘’Filipin Yemek Festivali’nin de fahri olarak danışmanlık ve organizasyon görevi yapmıştır. Büyükelçileri tarafından övgüye laik çeşitli yazılar almıştır.

Nilgün Tatlı’nın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi-Kültür A.Ş. tarafından basılan “İstanbul’un 100 Lezzeti” adlı kitabı halen çok satanlar listesinde bulunmaktadır. Bununla ilgili hemen hemen her kanalda çekimlere katılmıştır.

Nilgün Tatlı, Osmanlı Saray Mutfağı, İstanbul Halk Mutfağı ve yemek kültürünün inceliklerini ve araştırmalarını yazmakta olduğu ''ŞERBETLER'' adlı kitabında değerlendirerek Osmanlı mutfağının gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarılmasını hedefliyor.

Üsküdar Belediyesi’ne Anneler Günü’nde hanımlara verilmek üzere fikri ve araştırması da kendisine ait yazdığı Üsküdar ile ilgili yemek kitapçığının son aşaması olan yemekleri kendi elleriyle pişirmektedir. Yemek kitapçığının fotoğrafla ilgili çalışmaları ise devam etmektedir. Üsküdar Belediyesi’nde her ay çeşitli seminerler vermektedir.


Nilgün Tatlı yazı arşivinde 3 yazı bulundu.