Dergi Abonelik Formu
AHMET BUDAK

Pasta yapmak kimya laboratuvarında deney yapmaya benzer, her gram malzeme lezzeti etkiler, yepyeni tarifler elde etmek için çok fazla deneme yapmak gerekir. Temel tarifleri bilmeden yeni tarifler geliştirmek çok zordur. Ben de temel tariflerden yola çıkarak sizler için bu tarifleri seçtim.
40grams.blogspot.com

 

 

ANTEP FISTIĞI EZMESI (EKMEK ÜSTÜ LEZZET)
4 Kişilik

Malzemeler
170 gr kabuksuz Antep fıstığı
50 gr toz şeker
100 gr süt

Yapılışı
Antep fıstığını 1-2 dakika blenderda çekerek inceltin. Süt ve toz şekeri küçük boy bir tencereye alın, orta ateşte şeker eriyip süt kaynama noktasına gelene kadar ısıtın. Sütlü karışımı Antep fıstığına ekleyip karıştırın ve en az 1 saat buzdolabında dinlendirin.

 

 

ANTEP FISTIKLI MADLEN KEK
6-8 Adet

Malzemeler
200 gr toz Antep fıstığı
70 gr un
2 adet yumurta
140 gr tereyağı
100 gr şeker
80 gr süt
1 adet vanilya çubuğu
Üzeri için; 50 gr pudra şekeri

Yapılışı
Tereyağını küçük boy bir tencereye alıp kısık ateşte kaynama noktasına getirmeden eritin. Eritilen tereyağını süzgeçten geçirip soğumaya bırakın. Yumurta ve toz şekeri, mikserin hızlı devrinde iyice kabarana kadar yaklaşık 4 dakika çırpın. Mikserin devrini düşürüp sütü ilave edin ve 1 dakika çırpın. Vanilya çubuğuna boylamasına bir çizik atıp içindeki özü çıkarın. Un, Antep fıstığı ve vanilya özünü karışıma ilave edip yavaş devirde 1 dakika daha çırptıktan sonra mikseri durdurun. Eritilmiş tereyağını ekleyip yavaş de- virde tekrar 1 dakika çırpın. Fırının ısısını 170 dereceye ayarlayın. Özel madlen kek kalıbınızın gözlerine kek karışımını paylaştırın. Boşlukların her birine 2 tatlı kaşığı kek karışımı koymanız yeterli olacaktır (isterseniz sıkma torbası ile de kalıplar doldurulabilir). Keklerinizi fırında yaklaşık 8-9 dakika üzerleri kızarana kadar pişirin. Fırından çıkarıp soğumaları için ayrı bir yere alın. Oda sıcaklığına gelen kekleri, üstlerine pudra şekeri serperek servis edin.
 

 

ANTEP FISTIKLI KURABİYE
40 Adet

Malzemeler
1 adet yumurta
50 gr toz şeker
70 gr toz Antep fıstığı
1 adet vanilya çubuğu
Çikolatalı dolgu için;
200 gr sütlü çikolata
20 gr tereyağı (oda sıcaklığında)
100 gr krema

Yapılışı
Çikolatalı dolgu için; Sütlü çikolatayı ince ince doğrayıp orta boy cam veya metal bir kaseye aktarın. Küçük boy bir tencerede kremayı kaynama noktasına getirip ateşten alın ve çikolatanın üzerine dökün. Çikolata eriyip homojen bir karışım haline gelene kadar karıştırın ve içine tereyağını ekleyin. Tekrar karıştırarak tereyağının da erimesini sağlayın. Karışımı buzdolabına kaldırıp yaklaşık 1 saat dinlendirin. Kullanmadan 15 dakika önce buzdolabında çıkarıp oda sıcaklığına gelmesi için bekletin. Kurabiye hamuru için; vanil- ya çubuğuna boylamasına bir çizik atıp bıçak yardımıyla içindeki özü çıkartın. Yumurta, vanilya özü ve şekeri bir kapta çatalla hafifçe çırpın. Toz Antep fıstığını ekleyip karıştırdıktan sonra karışımı sıkma poşetine alın. Fırın tepsisine yağlı kağıt serip üzerine 3 santimlik daireler çizin. Kurabiye karışımını dairelerin dışına taşırmadan yağlı kağıdın üzerine sıkın. Kurabiye karışımının içindeki havayı çıkarmak için tepsinin altını tezgaha 2-3 defa vurun. Fırının ısısını 170 dereceye ayarlayın. Kurabiyeleri 15 dakika üzerlerinde hafif kabuk oluşacak şekilde oda sıcaklığında bekletin. Kurabiyeleri önceden ısıtılmış fırında 8 dakika pişirin. Önceden hazırladığınız çikolatalı dolguyu sıkma poşetine alın. Kurabiyelerden birinin ortasına çikolatalı dolgudan sıkıp diğer kurabiye parçasını üzerine hafifçe bastırarak yapıştırın. Servis tabaklarına dizip servis edin.

 

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?


Diğer Haberler