Dergi Abonelik Formu
BOL ÇİKOLATALI TART

Malzemeler
Tart hamuru için;
190 gr un
½ çay kaşığı vanilya
20 gr toz fındık
60 gr pudra şekeri
50 gr tereyağı
50 gr margarin
Bitter çikolatalı ganaj için;
150 gr krema
150 gr bitter çikolata
Sütlü çikolatalı ganaj için;
150 gr krema
150 gr sütlü çikolata
Beyaz çikolatalı ganaj için;
150 gr krema
150 gr beyaz çikolata

 

Yapılışı
Tart hamuru için; un, vanilya, toz fındık, pudra şekeri, tereyağı ve margarini bir hamur karıştırma kabında birleştirip iyice yoğurun. Streç filme sarılı olarak buzdolabında yaklaşık 30 dakika dinlendirin. Dinlenen hamuru 1 santimden biraz daha kalın açıp tart kabına yerleştirin. Kenarlarını kesip düzeltin. Üzerine fırın kağıdı serin ve ağırlık olarak bakliyatlar serpiştirin. Önceden ısıtılmış 190 derece fırında yaklaşık 25-30 dakika pişirin. Fırın kağıdını ve bakliyatları üzerinden alın. Hamur kabarmışsa kaşığın sırtıyla bastırın ve soğutmaya bırakın.

Beyaz çikolatalı ganaj için; bir tencerede kremayı kaynayana kadar ısıtp ocaktan alın. Beyaz çikolatayı doğrayın ve kremaya ekleyin, sürekli karıştırarak soğutun. Soğumuş olan tart hamurunun üzerine dökün.  Derin dondurucuda çikolata donana kadar bekletin.

Sütlü çikolatalı ganaj için; sütlü çikolatayı doğrayın. Bir tencerede kremayı kaynayana kadar ısıtıp ocaktan alın. Doğradığınız çikolatayı kremaya ekleyin ve iyice karıştırın. Dondurucudan tartı çıkartın ve beyaz çikolatanın üzeri- ne gezdirerek dökün. Tekrar buzdolabına alıp çikolata katılaşana kadar bekletin.

Bitter çikolatalı ganaj için; bitter çikolatayı doğrayın. Bir tencerede kremayı kaynayana kadar ısıtıp ocaktan alın. Doğradığınız bitter çikolatayı ilave edip karıştırın. Biraz soğuduktan sonra dondurucudan tartı çıkarıp bitter çikolatalı ganajı tartın üzerine dökün. Tekrar dondurucuya alıp iyice dondurun. Dilimleyerek servis edin.

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?


Diğer Haberler