Dergi Abonelik Formu
CEYDA BAZA

Türkiye’nin en başarılı kadın şeflerinden biri. Erkek egemen bu meslekte başarıyı yakalamak kolay olmamış tabii. Çoğumuzun televizyon ekranlarından tanıdığı çalışkan ve azimli bu genç kadını gelin bir de kendi ağzından dinleyelim.

Aşçılık bir kadın için çok kolay olmasa gerek. Nasıl karar verdiniz aşçı olmaya?

Aslında her şey New York’ta başladı. Türkiye’de olduğum dönemde iç mimarlık üzerine yoğunlaşmıştım. Daha sonra kariyerime yurt dışında devam etmek istediğim için New York’a gittim. Orada yemek yapmaktan çok keyif aldığımı anladım. Özel günlerde çeşit çeşit Türk yemekleri yapıp insanlara bu yaptığım yemekleri tattırmak beni çok mutlu ediyordu. Farklı tatları keşfetmek ve bunları Türk mutfağına uyarlamak daha da keyif vermeye başladı. Daha sonra abimin desteği ile “Evet, benim hayatım mutfak!” diyerek kendimi bu yolda geliştirmeye karar verdim.

Aşçı olmak için eğitim aldınız mı?

 2000-2003 yıllarında New York’ta  The French Culinary Institu’de mutfak eğitimi aldım. Daha sonra Türkiye’de İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Turizm Otelcilik ve İşletmeciliği bölümünde eğitimime devam ettim. Stajımı Çırağan Palace Kempinski Otel’de tamamlayıp yine Çırağan Palace Kempinski’de Demi Chef olarak çalışma hayatıma başladım. La Favorite Restaurant’ta 2 yıl Sous Chef’lik yaptıktan sonra Sherotan Maslak Otel’de ve İstanbul Asia Marriott Otel’de çalıştım. Ardından İstanbul Asia Marriott Otel’de Mutfak Koordinatörlüğü görevine terfi ettim. 2009- 2010 yılları arasında Hobimle Mutluyum Lezzet Okulu’nda eğitmen şef olarak çalıştım.

Şu anda neler yapıyorsunuz?

Son 4 senedir yemek eğitmenliği yapıyorum. Yemek stilistliği ve VIP catering’i ise son 4 senedir aktif olarak yapmaktayım. Yemek eğitmenliğini özel ders veya grup dersleri olarak veriyorum. Grup derslerini özellikle kurumsal şirketlere ya da arkadaş gruplarına veriyorum. Rakı, balık ve meze, Osmanlı mutfağı, tapas ve şarap, İtalyan mutfağı, temel aşçılık ve profesyonel mutfak dersleri veriyorum. En fazla 25 kişilik özel gün ve davetler için catering hizmeti veriyorum. Müşterinin mutfağında ekibimle birlikte fine dining olarak yemekleri yapıp sunuyoruz. Açık büfe de yaptığımız oluyor. Yemek stilistliğinde ise yine özel kurumların ürünlerinden yemekler yapıp tabaklarını hazırlayıp ekibimle birlikte fotoğraflarını çekiyoruz. TRT, Show TV, KanalTürk, Fox TV  gibi ulusal kanallarda yemek programlarına katılıp yemek kültürü hakkında bilgiler paylaşıyorum. Bunun dışında Boyner mağazacılık bünyesindeki Back Up sisteminde yemek danışmalığı yapmaktayım.

Oldukça başarılı bir kariyere sahipsiniz. Çok çalışmak ve yetenek tabii ki önemli ama sizce şanslı olduğunuz noktalar da var mıydı?

 Mesleki olarak şanslı bir çıraklık devresi geçirdim. Dünya çapında ünlü ve aynı zamanda çok iyi şeflerle çalışma ve tanışma imkanım oldu. Bu efsane şeflerin bir kısmı aşçılık hayatıma başladığım yıllarda idolüm oldu. Aslına bakarsanız, onları tanımamın sebebi yaptıkları işi iyi yapmalarının yanı sıra çok iyi PR çalışması yapmalarıydı.

 Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

Hedeflediğim her şeyi hayata geçirmiş durumdayım. Şimdi yaptığım işleri daha çok insana duyurmak ve daha da iyi olmak hedefim. Çünkü  artık bir otel ya da restoran şefliği yapmak gibi bir niyetim yok. Şu an yeni bir kitap projesinin içindeyiz, onun heyecanı var. İnşallah onu da tamamlarsak hedeflerimden bir tanesini daha hayata geçirmiş olacağım.

Aşçılık mesleğini seçmek isteyen kadınlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Azimli olmalılar, gerçekten bu mesleği sevmeliler. Araştırmacı olmaları lazım, sürekli yeni şeyler öğrenmeliler. Eğer imkanları varsa yurt dışında en az 1 veya 2 sene çalışmalarını öneririm. Hem vizyonları açısından, hem de daha farklı mutfakları ve şefleri tanımaları açısından iyi olacağını düşünüyorum. Bu meslekte yılmak, pes etmek en büyük hatadır. Kadın şefler için işler biraz daha zor, bunu kimse inkar edemez ama azimli olmak, ne istediğini bilmek çok önemli. Eğer siz ne istediğinizi bilirseniz zaten bütün kapılar açılır. Alaylı da olsa, okullu da olsa bir aşçı kendini sürekli geliştirmeye adamalı, mesleğinde başarılı aşçıları her zaman takip etmeli ve kendine özgü bir stil yaratmaya çalışmalı ve bu konuda da istikrarlı olmalıdır.

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?


Diğer Haberler