Dergi Abonelik Formu
ESRA MUSLU

Yemek sektöründe fazla yer edinemedikleri düşünülen, fakat yaptıklarıyla bu tezi çürüten Kadın Şefler!!!

Bir kadın elinin değdiği hissedilen özel işler çıkartan Kadın Şefler’den biri olan Şef Esra Muslu, kısa bir röportaj ve lezzetli iki tarifiyle sizlerle…

 

Gourmet&Styling: Esra Muslu kimdir, bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Esra Muslu: Liseyi bitirir bitirmez 1996 yılında Londra’daki London University of Fashion’da sahne makyajı üzerine eğitim aldım. Yanında misafir olarak kaldığım aile aslında hayatımı değiştirdi diyebilirim. Şuan mutfak dünyasında en önemli eğitim merkezlerinden biri olan, deniz ve kara tabiatı zengin imkanlar sunan, ayrıca Uzak Doğu teknik ve baharatlarını da kullanabileceği Avustralya’da Swinbourne Üniversitesi’nde aşçılık eğitimi almaya devam ediyorum. Yurtdışında Avustralya ve İngiltere’de farklı mutfaklarda çalıştıktan sonra, deneyimlerimi yansıtabilecek bir butik fine-dining restaurant hayalimi Nupera binasında Moreish Restaurant&Bar'ı açarak gerçekleştirdim. 2009 yılında 67 Restaurant’ın ortağı ve şefi olarak çalıştım. Nuteras, Auf, Kauf, Base, Backyard ve Unter'in içinde bulunduğu Nupeople şirketinin ortaklığını ve şefliğini yaptım. 2014 yılının kasım ayında bu ortaklıktan ayrılarak Unter'in ortaklığına ve mutfak şefliğine devam etmekteyim.

 

G&S: Londra’da sahne makyajı üzerine eğitim alıyorken mutfak ile yollarınız nasıl kesişti de aşçılık eğitimi almaya başladınız?

E.M.: Londra'da okurken evinde kaldığım aile aşçılığa ilgi duymama sebep oldu. Ev sahibimin hayranlık uyandıracak kadar çok çeşitte baharat dolu kavanozları, her gün özel bir günmüş gibi pişen yemekler ve kurulan sofralar, Londra'nın yeme içme konusundaki atmosferinin çekiciliği aşçılığa yönelmeme sebep oldu.

 

G&S: Dünya mutfakları arasında en çok tercih ettiğiniz mutfak hangisi?

E.M.: İspanyol mutfağı, özellikle tapas vazgeçilmezlerim arasında.

 

G&S: Yapmaktan ve yemekten en çok zevk aldığınız yemek/yemekler nelerdir?

E.M.: Fırınlanmış et yemeklerini, özellikle bütün halde pişen kuzu but ya da bütün bir büyük balık pişirmesini ve yemesini çok seviyorum.

 

G&S: Sizce lezzetli bir yemeğin olmazsa olmazı nedir?

E.M.: Yemeğe lezzet kattığı aşikar olan tuz, bir yemeğin olmazsa olmazlarından biridir.

 

G&S: Bize biraz ortaklığını ve şefliğini yaptığınız mekan Unter’ın konseptinden ve menülerinden bahseder misiniz?

E.M.: Daha çok sokak yemeklerini farklı bir yorumla pişirmek istedik. Mönüde kokoreç de var, gözleme de gözlemeyi ördek etiyle hazırlayıp, geleneksel tarifini kendi sevdiğimiz lezzetlere göre yorumladık. Mönüde her bütçeye ve zevke hitap eden ürün bulunmakla birlikte her gün değişen günün yemekleri diye bir bölümümüz de var. 

 

G&S: Menüleri belirlerken genellikle nelere dikkat ediyorsunuz?

E.M.: Mevsimselliğe dikkat ediyorum ve yeni malzemelerle yemek pişirmeye önem gösteriyorum.

 

G&S: Menünüzde yer alan iki güzel tarifi bizimle paylaşır mısınız?

E.M.: Menümüzde yer alan ve lezzetleriyle dikkatleri üzerine toplayan iki güzel tarifi sizlerle seve seve paylaşmak isterim. Ördekli Gözleme ve Vişneli Crumble tariflerimizi, Gourmet&Styling okurları için paylaşıyorum, eğlenerek yapıp afiyetle yemeniz dileğiyle…

 

Ördekli Gözleme


2 kişilik

200 g ördek but eti
200 g ördek yağı
1 adet yufka
30 g soğan marmeladı
1 g taze adaçayı
2 g soğan (doğranmış)
20 g tereyağı (pişirmek için)


Yapılışı
Ördek but etini deniz tuzu ve yenibahar ile ovup 120 derece fırında, 6 saat boyunca üzeri kapalı olarak ördek yağı içerisinde pişirin.
Pişen ördek etlerinin içerisine doğranmış soğan, adaçayı ve soğan marmelatını ilave edip harcı hazırlayın. Halka şeklinde çift kat kestiğiniz yufkaların arasına ördekli harcınızdan ekleyip üzerini çift kat yufka ile kapatın. Tereyağı eritilen tavada gözlemeleri önlü arkalı pişirin.
Servis ederken yanına incecik doğranmış salatalık, taze baharatlar, Meksika biberi ve süzme yoğurt ile karıştırdığınız salatayı sunabilirsiniz.
 

 


Vişneli Crumble

4 kişilik
Hamur için

100 g badem unu
60 g soğuk tereyağı
30 g un
25 g toz şeker
1 g tuz
Vişneli harç için
125 g donuk vişne 
40 g şeker
4 g vanilya esansı
25 g tereyağı
Yarım limon kabuğunun rendesi

Üzeri için

4 top vanilyalı dondurma

File badem


Yapılışı
Hamur için gerekli malzemeyi robotta  kırıntılı bir yapıya kavuşuncaya kadar çevirin ve buzdolabına kaldırın. Vişneli harç malzemesini karıştırıp fırın kabınızın tabanına döşeyin, üzerine crumble hamurunu ilave edip önceden ısıttığınız 160 derece fırında yaklaşık 1 saat üzeri renk alıncaya kadar pişirin. Sıcak olarak, üzerine bir top vanilyalı dondurma ve file badem ekleyip servis edebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?


Diğer Haberler