Dergi Abonelik Formu
PAZARDA YAZ ESİNTİSİ

Sultani bezelye kabuğuyla beraber pişirilmektedir. Diğer bir cinsi olan arakanın ise iri tanesi yemeklerde, soslarda, tat­lı ve ekmek yapımında kullanılmaktadır. Aynı zamanda una dönüştürülen bezelye, kıvam arttırıcı olarak da kullanılmak­tadır. (Arap ülkelerinde ise bezelyeyi, leblebi gibi çereze dönüştürülmüş haliyle tüketmekteler.) Yararlarını saymakla bitmeyen bezelye aynı zamanda tok tutma özelliği nedeniyle diyetleri süsler.

Semizotu: Geçmişi Orta doğu ve Hindistan' a kadar uzanan ıspanağın kullanıldığı her yerde rahatça kullanılan bu sebze-nin birçok yararı dışında; idrar söktürücü özelliğinin yanı sıra sümüğümsü yapısı nedeniyle mide yanmasına iyi geldiği de halk arasında bilinen yararlarındandır.

Bugün sayfamı, yaz ayında sıkça tüketebileceğimiz sebzeler­le renklendirmek için Gourmet&Styling ekibiyle Koşuyolu Pazara' nin yolunu tuttuk. Pazann rengarenk havası başımızı döndürürken kendimizi birden Hüseyin Amcanın tezgahının karşısında bulduk.

Özellikle Hüseyin Amcadan bahsetmek istiyorum çünkü ken­di ektiği ürünleri toplayıp yine kendi elleriyle bize ulaştırıyor. Yetiştirdiklerinin yanı sıra doğa tutkunu bir insan. Tarlasında çıkan otlan da pazara getirmesi bizlere ayrı bir güzellik ya­şatıyor.

İlk işim tezgahtan ısırgan otu, doğal çıkan semizotu, radika, gelincik otunun yanı sıra reçellik incir ve sultani bezelye almak oldu. Gerekli tüm malzemeleri temin ettikten sonra pişirmek için EKS Mutfak Akademisi' nin yolunu tuttuk.

Köşemde sizlerle sadece yemek tariflerini paylaşmak değil, aynı zamanda da araştırmacı kimliğimden olsa gerek otların, meyvelerin ve sebzelerin biraz geçmişinden bahsetmenin yanı sıra yediklerimizin vücudumuza ne gibi faydalar sağla­dığını da paylaşmak istiyorum.

Bezelye: İlk çağlardan beri bilinen bu nazik bitki C vitami­ninin yanı sıra lif, antioksidan, nişasta, demir, 0 kolestrol, potasyum, fosfor, A ve B vitaminlerini içerdiği uzmanlar ta­rafından da zaman zaman tekrarlanmaktadır.

Gelincik: Sinirleri rahatlatması, sütle kaynatıp içilince karın ağrısına iyi gelmesi, balgam söktürmesi, zeytinyağı ile karış­tınldığında bağırsak çalıştırması, hafif yanıklara sürüldüğün­de ağrısını azaltması, soğuk algınlıklarında göğsü yumuşat­ması v.b yararları geçmişten günümüze büyüklerimizin bize öğrettikleri arasındadır. Eskiden gelinlerin gelinlik rengi, ge­lincik şerbeti ise geleneklerimizdendir.

Isırgan: Romatizmal ağrılara, ödeme, balla içildiğinde kara­ciğeri temizleye, bazı mantar zehirlenmelerine, zayıflamaya yardımcı çay olarak ve hatta anne sütünü artırması için yüz yıllardır yaprağı, kökü ve tohumunun kullanıldığını sık sık duyarız.

Radika: Roma'dan günümüze yaklaşık 200 çeşidiyle bir Giritli olarak soframızın olmazsa olmazıdır. Haşlayarak, çiğ salatasının yanı sıra yumurtalı kavurması, böreği vb. olarak tüketilmesi en bilinen reçeteleridir. A ve C vitamini, çeşitli mineraller ve kalsiyum da içerdiği bilinmektedir. Rahmetli babaannem radikanın kökü kurutup, öğütür ve sütle kayna­tıp kahve gibi ikram ederdi. Ben de unutmamak için yazın topladığım radika köklerini kurutup, kahve değirmeninden çekiyorum. Her yaz babamla kahve gibi içiyoruz.

 

TARİFLER

İncir Reçeli

Malzemeler

40-50 adet olmamış incir 1 kg toz şeker

1 limon suyu

3 su bardağı su

Yapılışı

İncirlerin sap ve baş kısmını kesin. Bol su da 20-30 dakika haşlayıp suyunu süzün. Haşlamış olan incirleri, acısının çıkması için ayrı bir kaba koyduğunuz soğuk suda 2-3 saat bekletin. Ayrı bir kapta şekeri ve suyu koyup koyulaşana kadar kaynatın. Diğer tarafta inciri iyice süzüp üzerine de hafif bastırarak suyunun iyice çıkmasını sağlayın ve kay­nayan şerbete atın. Reçel kıvama gelince içerisine limon suyunu da ekleyip bir iki taşım kaynatıp altını kapatm. Sıcakken cam kavanozlara koyup kapağını sıkıca kapatıp kapak alta gelecek şekilde soğutup sonra serin ve karanlık ortamda saklayın.

Bu tarifimi ilk çıkan incir ve kabukları taze olduğu için soymadan yaptım. İncirler biraz daha irileşince kabuğunun soyularak aynı yöntemle pişirmenizi tavsiye ediyorum.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?


Diğer Haberler