Dergi Abonelik Formu
ZAYIFLAMADA 10 MUCİZE BESİN

Yaz ayları kilo almaya en yatkın olduğumuz aylardır. Bu aylarda açık büfeli yaz tatilleri, düğünler, davetler gibi yeme içme üzerine kurulmuş birçok organizasyon sonucunda eylül ayı alınmış kilolarla başlar. En çok diyet yapılan ay eylül ve mayıstır. Alınan kiloları hızla vermek için panikle yanlış, şok diyetler yapılıyor genellikle. Sakın kısa sürede kilo vermeye çalışmayın. Kısa süreli şok diyetler yaparak verilen kilolar kas ve su kaybına neden olduğu için sağlığınızı ve metabolizmanızı bozar, aynı hızla kilonuzu geri almanıza sebep olur. Bu yüzden sağlıklı ve dengeli beslenerek kilolarınızı verin.

 • Her gün mutlaka 30-40 dakika tempolu yürüyüşler yapın.
 • Sabah ılık su ile duş almak, güne daha zinde başlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Kahvaltıda hafif besinler seçin. Özellikle kan şekerinizi ayarlayacak bir mönü tercih edebilirsiniz.
 • Yemeklerinizi 3 ana öğün ve akşamüzeri 1 ara öğün olarak tüketmeye özen             gösterin.
 • Günde 2 kupa yeşil kahve (green coffee) için; metabolizmanızı hızlandıracak ve yağ yakımını arttıracaktır.
 • Çinko, magnezyum yorgunluğu azaltır bu yüzden her gün 2 adet ceviz, 6-7 adet fındık ve 3 adet kayısı tüketin.
 • Öğle yemelerinizde et ağırlıklı, akşam yemekleri ise daha hafif olması için sebze ağırlıklı tercih etmeye çalışın.
 • Kan şekerini hızlı arttırıp hızlı düşürdüğü için tatlı, hamurlu, nişastalı besinlerden uzak durun.
 • Kan şekerini daha iyi ayarladığı ve içerisinde B grubu vitaminlerden daha yoğun bulundurduğu için kepekli pirinç, kepekli makarna, esmer ekmek gibi glisemik indeksi düşük, posalı besinlerden yararlanın.
 • Asitli içecekler, aşırı kafein ve sigaradan uzak durun.
 • Günde 2-3 litre sıvı tüketmeye özen gösterin.    

 

ZAYIFLAMADA 10 MUCİZE BESİN

Zayıflama döneminde harcadığınız kalorinin aldığınız kaloriden az olması çok önemlidir. Bu yüzden yediklerinizi azaltmak ve hareket etmek zayıflamada kilit noktadır. Bunun dışında yapılan araştırmalarda bazı besinlerin de zayıflamaya ve yağ yakımına yardımcı olduğu gözlenmiştir. İşte zayıflamaya yardımcı 10 mucize besin.

1. Yulaf

Kan şekerini hızla yükseltmez, glisemik indeksi düşüktür,  midede su ile birleşip şişer ve mideyi uzun zamanda terk eder. Bu özellikleri yulafın daha uzun süre bizi tok tutmasına sebep olur. Bu yüzden daha uzun süre tok olur, çabuk acıkmayız, daha az kalori alarak daha hızlı zayıflarız.

2. Badem

Krom bir çeşit mineraldir ve özellikle zayıflama konusunda çok etkilidir. Krom insülinin içerisinde vardır, kan şekerini ayarlamada etkili olan insülinin etkisini arttırır. Badem, kan şekeri dalgalanmalarını azaltır ve şeker isteklerini keser. Yüksek miktarda krom içerir, bu yüzden her gün ara öğünlerde düzenli olarak 6-7 adet badem tüketin. Fakat bademin kavrulmamış ve tuzsuz olanlarını, yani çiğ badem dediklerimizi tercih edin.

3.  Bulgur

Kompleks karbonhidratlar yüksek posa içeriğinden dolayı hem kan şekerini  daha yavaş yükseltirler hem de daha tok tutarlar. Bilinenin aksine yağsız yapıldığı takdirde kompleks karbonhidratlar kilo vermemize yardımcıdır. Yemek yanında 3-4 kaşık az zeytinyağı ile pişirilmiş bulgur ya da kepekli makarna ekmek yerine tüketilebilir.

4.  Muz

Triptofan, proteinlerin büyük bir bölümünde bulunan bir çeşit aminoasittir. Vücutta serotoninin oluşmasında ve hücrelere taşınmasında önemli bir görev alır. Serotonin ise iştah hissini azaltır. Özellikle muzun triptofan miktarı fazladır. 1 öğünde 1 küçük boy muzu yanında 1 kase yoğurt ile tüketebilirsiniz. “Muzun kalorisi yüksektir, diyette tüketilmez, kilo aldırır” şeklindeki bilgiler yanlıştır.

5. Maydanoz

Zayıflama esnasında özellikle kadınlarda çok sık rastladığımız ve süreci yavaşlatan bir durum ödemlerdir. Ödem vücudun normalden fazla su toplaması olarak görülür. Bu sorunla başa çıkabilmek için salatalarda ve yemeklerde bol bol maydanoz tüketin. İsterseniz suyunu da kaynatıp içebilirsiniz.

6. Yumurta

Diyette en büyük problem acıkmadır. Acıkma hissini bastıran ve uzun süre tok tutan besinler diyette çok önemlidir. Kullanılırlığı vücutta %100 olan ve çok kaliteli protein içeren yumurta tok tutar ve her gün özellikle yağsız olmak şartı ile kahvaltıda tüketilmesi önerilir.

7. Fasulye

Albüminde çok önemli bir taşıyıcı proteindir. Yapılan araştırmalarda iştahı kapattığı gözlenmiştir. Bu protein, triptofanı oluşturarak beyine taşır ve serotonin üretimini artırır. Bezelye, fıstık ve fasulyede bulunur. Bu yüzden zeytinyağlı taze fasulyeyi sofranızdan eksik etmeyin, yemeklerinizin içine mutlaka fasulye ekleyin. Et yemeklerinin yanında da garnitür olarak buharda pişirilmiş fasulye servis edebilirsiniz.

8. Süt

Yapılan araştırmalarda kalsiyum açısından zengin diyetlerin daha fazla yağ yakımına ve hızlı kilo vermeye sebep olduğu gözlenmiştir. Bu yüzden gün içinde 2-3 porsiyon süt ve süt grubu (probiyotik yoğurt, kefir, süt, ayran, yoğurt) ürün tüketiniz. Zayıflamak için mutlaka yağsız veya %0 yağlı tüketmek zorunda değilsiniz. Benim önerim doğal günlük sütler ve evde yapılmış yoğurtlardır.

9. Çorba

İştahın azalması zayıflamak için çok önemlidir. Bu yüzden midenin kapasitesini dolduracak az kalorili besinler almak gereklidir. Çorba hem düşük kalorilidir, hem de yemeğin en başında tüketildiği için midenin dolmasına ve ana yemeğin daha az tüketilmesine sebep olur. Kremalı çorbalar haricindeki çorbaların hepsini tüketebilirsiniz. Çorbanın lif içeriğini arttırmak için sebze ve bulgur ekleyebilirsiniz.

10. Zencefil

Yapılan çalışmalarda zencefilin metabolizma hızını arttırdığı gözlenmiştir. Bu yüzden yemeklere toz zencefil veya salatalara küp kesilmiş taze zencefil ekleyebilirsiniz. Yeşil çayın içine de yarım çay kaşığı toz zencefil ve tarçın ekleyerek tüketebilirsiniz.

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?


Diğer Haberler