Dergi Abonelik Formu
ZEYNEP ADA

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü mezunu olan Zeynep Ada, çeşitli otel büfelerine strafordan heykeller yaparak kendi alanında tecrübe edinmeye başlayıp iş hayatına atılmış oldu. Uluslararası yemek yarışmasında süsleme branşlarında madalyalar kazanan Türk Aşçı Milli Takım Üyesi Zeynep Ada’yla pasta ve pastacılık üzerine tatlı bir sohbet yaptık. Sohbetimizi ve sohbetimizin sonunda verdiği tarifleri sizinle büyük bir zevkle paylaşıyorum.

Gourmet&Styling: Hayatınız mutfakla nasıl kesişti ?

Zeynep Ada: Mutfakla ilk buluşmam Çırağan Palace Kempinski Hotel'de oldu. Kitchen Artist asistanı olarak işe başladım. Ağırlıklı strafor heykeller yapılıyordu. Taylandlı sanatçı Sakol Kijsuwan'dan çok şey öğrendim; iş disiplinimi, iş planlamamı, sunum tekniklerini ve birçok şeyi çalıştığım 3 yıl boyunca kendisinden öğrendim. Sebze oymacılığı eğitimimi de kendisi ile çalıştığım dönemde aldım; canlı perfonmanslarla bu tekniği geliştirmemde çok etkili oldu.

 

G&S: En çok severek hazırladığınız pasta hangisidir?

Z.A.: Çok klasik bir cevap olacak ama hepsini gerçekten çok severek yapıyorum. Ayırmak o kadar zor ki fakat şunu söyleyebilirim yarışma için yaptığım işlerde çok daha farklı bir odaklanma oluyor. Çok daha fazla zaman ve özen gösteriyorsunuz, o yüzden yarışma işlerimi çok seviyorum.

 

G&S: Nelerden ilham alıyorsunuz?

Z.A.: Direkt şundan ilham alıyorum gibi bir şey söyleyemem tabi ama tecrübe dediğimiz eski çalışmalardan kaynaklı bir birikim oluyor ve müşteriden detaylı bilgi aldığımız zaman tasarımlarımıza ışık tutuyor. İnternet de her zaman başvurduğumuz bir yer, çok başarılı çalışmalar yapılıyor, çok başarılı tasarımlar ortaya çıkıyor.

G&S: İlk pastanızı kime yaptınız?

Z.A.: Pastanede çalıştığım için ilk pastamı hatırlamam zor ama ailemden ilk abim için yaptığım pastayı hatırlıyorum. O dönem hobi olarak ahşap işleri ile ilgileniyordu. Ben de pastada çizim taslaklar, pastayı kesen bir testere, çekiç çiviler gibi ahşap temasında objeler kullanmıştım.

 

G&S: Sizce bir pasta da olmazsa olmaz nedir?

Z.A.: Bir pastada olmazsa olmazı hikayesidir; bir konusu, ifadesi, tasarımı, rengi hepsi bir bütündür. Sadece bir figür bile koyacak olsanız onun duruşundaki havası, başının bakış açısı, yüz ifadesi gibi detaylarla sade bir pastayı bile etkileyici hale getirebilirsiniz.

 

G&S: Malta’da katıldığınız yarışma süreci nasıl gerçekleşti?

Z.A.: Malta yarışmasının bendeki anlam ve önemi diğer yarışmacılara göre daha fazladır. İlk katıldığım yarışmaydı; çok heyecanlıydım, önceden hiç bir yarışmaya katılmamıştım ve hiç bir fikrim yoktu. Sadece bildiğim işi yapmak istedim ve yağdan büst yaptım. Yarışma alanında da canlı sebze oymacılığı dalından katıldım.Benim katıldığım dallarda yarışmalar genelde ilk gün yapılıyor ve sonuçlanıyor. Canlı yarışma devam ederken takım arkadaşlarım gelip yağdan heykelde altın madalya kazandığımı söylediler. O heyecanımı, sevincimi hala hatırlarım. Yine aynı gün sebze oymacılığı dalı sonucunda da altın madalya kazandığımı öğrendim. Ayaklarım yere basmıyordu; o gurur, milli takım ruhu, ilk yarışmada kazanılan başarı tüm duygular iç içe geçmişti. Madalya töreninde iki altın madalyamı aldıktan sonra bir de yağdan heykelde özel ödüle layık görülerek kupa kazandığımı anons ettiler.Sınıfının en iyisi kupasını almam için çağrılınca gerçekten çok sevindim. Aldığım kupaların ve madalyaların yanında ilk olmaları açısından Malta'nın yeri her zaman ayrıdır.

 

G&S: Her insanın dönüm noktası vardır, sizin dönüm noktanız nedir?

Z.A.: Benim gerçekten 3 dönüm noktam var, ilki Çırağan Sarayı'na girmem, sevgili abim Fuat Köroğlu tavsiyesi ile Mutfak Sanatçılığı Bölümü ile tanışmam, Güzel Sanatlar Heykel Bölümü'ndeki sanatsal çalışmaları farklı malzemelere uyarlamam ve  apayrı bir çevreye girmemdi. İkincisi Crowne Plaza Oteli’nde mutfak sanatçısı olarak işe girmem, Milli takımın orada kurulmuş olması, üyelerinin çoğunun orada çalışıyor olması, işlerimin fark edilmesi yarışmaya davet edilmem ve aldığım başarı dönüm noktamdı. Üçüncüsü ise pastane sektörüne girmem oldu, böylelikle kullandığım malzemeler, tasarım konuları ve uygulama açısından yepyeni bir açılım yaşadım. Böylece meslek hayatıma yön veren üç önemli dönüm noktası yaşamış oldum.

 

BUTİK PASTA

Pandispanya için

200 ml su

600 gr yumurta

60 gr ovalex

400 gr toz şeker

40 gr nişasta

600 gr un

18 gr kabartma tozu

45 gr kakao

Vanilya

Ganaj için

1 kg bitter kuvertur çikolata

1lt sıvı krema

0.5 lt sıvı şanti

 

Yapılışı

Bütün malzemeleri bir kap içerisinde mikserde önce yavaş sonra hızlı devirde 5 dakika çırpın. Önceden ısıtılmış fırında 160 derecede 45 dakika pişirin.

Ganaj için, kremayı ocakta ısıtın, kaynamasına yakın ocaktan çekip çikolatayı içine atarak karıştırın, kremanın sıcaklığı ile çikolatanın erimesini sağlayın ve soğumaya bırakın. Dolaptan çıkmış soğuk şantiyi mikserde çırparak kabartın. Sonrasında önceden hazırlanan, soğumaya bırakılan ganaja karıştırın.

Pişen kekleri eşit 3 kata ayırın, istediğiniz aromadaki şerbet ile kekleri ıslatın. Ganajdan bir miktar koyun, üzerine çikolata veya meyve koyup bir diğer keki üzerine kapatın, aynı işlemi bu kat için de yapın, en son katı kapatınca kalan ganajı ile tüm dış çevresini düzleştirirerek sıvayın. Şeker hamuru ile kaplayıp süsledikten sonra servis edin.

 

ŞEKER HAMURLU KURABİYE

Malzemeler

1 kg un

600 gr margarin

3 adet yumurta akı

300 gr pudra şekeri

Vanilya

Şeker hamuru

1 tatlı kaşığı bal

 

Yapılışı

Unu havuz gibi yapın ve vanilya ekleyin. Ortasına yumurta akı, margarin ve pudra şekerini ekleyip önce bir miktar ortadaki malzemeleri yoğurun. Sonra yavaşça diğer malzemeleri içe doğru katarak hamuru hazırlayın. Yarım saat dolapta dinlendirdikten sonra merdane yarımı ile açarak istediğiniz kalıbı kullanıp kesin. Yağlı kağıt serdiğiniz tepsilere dizerek önceden ısıtılan fırında rengi hafif dönene kadar pişirin.Şeker hamurunu açın. Kurabiyede kullandığınız kalıbı kullanarak kesin ve sulandırılmış bal ile kurabiyeyi ıslatıp hamuru yapıştırın.  Daha sonrasında istediğiniz diğer renklerle dekorlarını zenginleştirip servis edin.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?


Diğer Haberler