Dergi Abonelik Formu
Çocuklar İçin Sağlıklı ve Neşeli Menüler

Öncelikle yazıma beslenmenin tanımını yaparak başlamak istiyorum. Beslenme, anne karnından başlayarak, insanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı olarak yaşamını sürdürmesi için gerekli olan besin öğelerinin yeterli miktarlarda alınarak vücutta kullanılması demektir. Beslenme her yaş için önemli olsa da özellikle çocukluk döneminde ayrı bir önem taşır.

Çünkü bu dönemde büyüme ve gelişmenin devam edebilmesi, çocukların genetik büyüme potansiyellerine erişebilmesi, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması ve erişkin yaşta ortaya çıkan çeşitli hastalıkların önlenmesi açısından çok önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenme, besin çeşitliliğin sağlanması ile mümkündür. Fakat bu durumun, çocuklarda kolay olmadığını hepimiz biliyoruz. Çünkü çocuklar beslenmelerinde; yerken seçici davranır, öğün atlar, yemekleri beğenmez, alışkın olmadıkları besini reddeder, genellikle sebze ve meyve sevmez. Kimi et içeren yemekten bir lokma yemezken, kimisi de sebze yemez. Anneler çocuklarıyla savaş içine girer ve çocuğa yemediğini zorla yedirmeye çalışır.

Aslında bu savaş çocuklarla başa çıkmayı oldukça zorlaştırır. Zorla yemek yedirmek yerine çocuğun severek yiyebileceği bir biçimde, değişik tatta, kıvamda, renkte, çeşitlilikte ve çocukların ilgisini çekecek, cazip şekillerde sunulması daha önce yemek istemediği yemeği yemesini sağlayacaktır.

Klasik menülere göre pratik, sağlıklı, besleyici, görselliğiyle ilgi çekici ve çocukların severek rahatlıkla tüketilebileceği birkaç menüyü sizinle paylaşmak istiyorum. Hazırlaması oldukça kolay çocukların da yemek isteyeceği bu menüleri yapmaya ne dersiniz?

 

ŞİRİNE

1 Kişilik

Malzemeler
1 adet köfte
20 adet spagetti makarna
1 çay kaşığı zeytinyağı
½ ince dilim kaşar peyniri
2 adet cherry domates
1 dal dereotu
1 tatlı kaşığı bezelye

Yapılışı:
Bir tavaya zeytinyağı ekleyip köfteyi pişirin. Spagetti makarnaları ikiye bölüp haşlayın. Haşlanmış makarnayı yağlayın. Servis tabağına köfteyi koyun. Eşit olacak şekilde makarnaları köftenin etrafına saç gibi yerleştirin. Domatesleri dilimleyerek etrafını süsleyin. Dereotunu yanına yerleştirip üzerine bezelye serpin. Makarnanızı resimdeki gibi süsleyin. Dilerseniz kaşar peynirini rendeleyip makarnayı zenginleştirebilirsiniz

 

 

ALİ BABANIN ÇİFTLİĞİ

1 Kişilik

Malzemeler:
1 yemek kaşığı lor peyniri
1 adet üçgen şeklinde eritme peynir
1 ince dilim kaşar peyniri
½ dilim tam buğday ekmeği
6-7 adet cherry domates
3 adet siyah zeytin
4 halka havuç
2 dilim salatalık
2 dilim limon
2-3 marul yaprağı
2-3 dal dereotu
1 adet tane karabiber
1 tutam çörek otu

Yapılışı:
Lor peynirini yemek kaşığının şekli çıkacak şekilde tabağın bir kenarına koyun. Çekirdekleri çıkarılmış olan siyah zeytinlerden koyunun kafasını ve ayaklarını oluşturun. Kaşar peynirini kurabiye kalıbı yardımı ile çam ağacı şeklinde kesin. Kalanını ise çay bardağı ile kesip, yuvarlak bir dilim elde edin. Yine çay bardak yardımı ile ekmekten iki adet yuvarlak dilim oluşturun. Birinin üzerine üçgen peyniri diğerine ise kaşar peyniri koyun. Üçgen peynire, karabiber tanesinden burun, çörek otundan gözler, halka havuçlardan kulak yaparak fareye benzetin. Üst üste olan yuvarlak ekmek ve kaşarın üzerine salatalık dilimini onun üzerine ise yarım domatesi koyun. Domatesin üzerine, çörek otlarını batırarak uğur böceğinin beneklerini yapın. Siyah halka zeytinlerden gözlerini, şerit olarak kesilmiş salatalık kabuklarından anten yaparak uğur böceğini tamamlayın. Çam ağacı şeklinde kesilen ağacı artan sebzelerle süsleyebilirsiniz. Marul yapraklarını tabağın altına koyup üzerlerine cherry domatesleri serpiştirin.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?


Diğer Haberler