Fransız Mutfağının ‘Tadı Kaçtı’: Paul Bocuse Restoranı Üçüncü Michelin Yıldızı’nı Kaybetti

Fransız mutfağının en ünlü restoranlarından Paul Bocuse, 1965’ten bu yana sahip olduğu 3. Michelin Yıldızı’nı kaybetti.

Michelin Rehberi’nin iletişim müdürü Elisabeth Ancelin kararla ilgili yaptığı açıklamada, “Yemekler hala mükemmel, fakat 2019’da müfetişlerimizin deneylerinin sonuçlarına göre restoranın artık üçüncü yıldız seviyesinde olmadığı kararını aldık” diye konuştu.

Buna göre 27 Ocak’ta çıkacak olan yeni baskıda 2 yıl önce hayatını kaybeden ünlü Fransız şefi Paul Bocuse’ün Lyon kentindeki restoranı 3 yıldızlı mekanlar kategorisinde yer almayacak.

Michelin’in kararı şaşkınlıkla karşılanırken Fransa’da birçok şef ve gurme bu duruma tepki gösterdi.

Paul Bocuse Restoranı – Hüseyin Koyuncu

‘Michelin bu kararla kendini itibarsızlaştıracak, aslında hara-kiri yaptı’

Bu karara tepki gösterenlerden biri de ünlü Fransız gurmet Perico Legasse. Michel Rehberi’nin, Fransız mutfağından uzaklaştığını savunan Legasse “Bu karar, Michel’in artık yemekten anlamadığının bir kanıtıdır” diye konuştu.

Legasse France Info’ya verdiği röportajda, “Öylesine saçma ve haksız bir karar ki ilk önce bunun bir dedikodudan ibaret olduğunu düşündüm, Fransız mutfağının referansı olan bazı isimlere sorduğumda da, bana bunun mümkün olmayacağı söylenmişti” ifadelerini kullandı.

Legasse’a göre bu karardan en çok etkilenecek olan dünyaya kendini ispatlamış Paul Bocuse restoranı değil daha çok Michelin Rehberi olacağını düşünüyor.

Fransız gurmet, “Michelin bunu yaparak aslında kendini itibarsızlaştırdı. Japonya’da böyle bir şeye ‘hara-kiri yaptı’ deriz, bence Michelin kendini öldürdü” diye konuştu.

Ünlü Fransız şef Paul Bocuse – AP

‘Mutfağın Papa’sı’ veya ‘Yüzyılın Aşçısı’ olarak tanınan Fransız şef Paul Bocuse, 20 Ocak 2018’de 91 yaşında hayata veda etmişti.

Lyon yakınlarındaki restoranı geleneksel Fransız yemeklerini tatmak isteyenlerin favori mekanlarından biri haline geldi.

Michelin Yıldızı nedir?

Dünyanın en ünlü restoranları, her yıl ‘Michelin Rehberi’ne girmek ve en iyi mekanlara verilen yıldızlardan birini almak için yarışıyor. Rehber, 100’e yakın gizli müfettişin verdiği bilgilerle oluşturuluyor.

Paul Bocuse Restoranı – Hüseyin Koyuncu

3 Michelin Yıldızlı restoranlar “olağanüstü yemekleriyle, sırf buraya uğramak için bir seyahat planlamaya değer” övgüsüne sahip.

2019 Michelin Rehberi’nde dünyada sadece 27 restoranın 3 yıldızı bulunuyordu.

Fransız Mutfağının ‘Tadı Kaçtı’: Paul Bocuse Restoranı Üçüncü Michelin Yıldızı’nı Kaybetti
Okuyucu Derecelendirmesi2 Oy
10
10

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Okuyucu Değerlendirmeleri