Dergi Abonelik Formu
3'üncü Dalga Kahve Akımında Kahve Demleniyor

“Demleme” deyimi daha çok çay için kullanılır malum. Peki kahve demlenir mi? “Olur mu öyle şey” diyebilirsiniz, ancak kahve de demlenebiliyor. Hem de sadece dört dakikada…

Kahve dendiğinde Türk insanının aklına çoğunlukla ya Türk kahvesi, ya da kaynar suyu boca ederek hazırlanan pratik tip kahve geliyor. Latte, Americano, espresso, moccha gibi kahve türleri literatürümüze yeni yeni girmeye başladı. Ancak artık kahve severlerin gündemine yeni bir kahve türü giriyor: Demleme kahve… Bu tür ise, kahveden anlayanların “3’üncü dalga kahve akımı” dedikleri bir akımı temsil ediyor.

4 Dakikada Demleniyor

3’üncü dalga kahve akımını kendilerine has yöntemlerle Türkiye’ye getirdiklerini ifade eden Kahve Limanı kahve gurmesi Kemal Kitapçı, “Her şeyden önce kendimize has yöntemler kullanıyoruz. El Salvador, Etiyopya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Brezilya gibi kahvesiyle ünlü ülkelerden getirttiğimiz kahvelerimizi özel makinelerimizde kavurup dört dakikada demliyoruz. Ayrıca kahve severlere kahve piyasasında özel bir yere sahip olan Etiyopya’nın yöresel kahveleri sidamo ve yirgacheffe’nin yanında, Guatemala, Brezilya ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi kahve ülkelerinin bölgesel lezzetlerini de sunuyoruz” diye konuştu.

İyi Demleme Kahve Nasıl Hazırlanır?

İyi bir demleme kahvenin “chemex”, “dripper” ve “syphon” gibi özel demleme teknikleriyle hazırlanabileceğini belirten Kitapçı, “Örneğin kahve çekirdekleri kavrulduktan hemen sonra demlenmemeli. En az 4 gün dinlendirilmeli. Dinlendirilen bu çekirdekler makinelerde değil, eskiden evlerimizde de kullandığımız kahve değirmenlerine benzer özel aletlerle çekilmeli. Yoksa istenen tada ulaşılmaz. Ve mümkünse sadece kahve içileceği zaman kahve çekimeli. Zira kahveyi çekip bir kavanozda saklarsak kahvenin tadı kaçar. İki kişilik hazırlanan demleme kahve için iki çorba kaşığı kahve yeter. Ardından özel aparatta,  sıcak ancak kaynar olmayan suyla yavaş yavaş, bekletilerek demlenmeli. Eğer kaynar su kullanırsanız kahve tadını alamazsınız. Yavaş yavaş, kahveyi dinlendirerek demlemelisiniz ki, kahvenin içindeki asidik gazlar açığa çıkarak aşırı sert içimin önüne geçilebilsin. En son olarak demleme aletindeki filtre aparatını çıkararak kalan sürahi kısmını bir miktar çalkalamalısınız. Bu şekilde kahvenin aroması homojenize olur ve mükemmel bir içim sağlar” dedi.

Uzman Personel Şart

Demleme kahvenin ticari olarak sunulduğu mekanlarda da işin uzmanı ve özel kahve eğitimi görmüş personelin çalışması gerektiğini kaydeden Kitapçı, “Eğitimli bir kahve hazırlayıcısı, suyu ne kadar ısıtacağını, kahveyi ne kadar koyacağını, ne kadar aralıklarla ya da kahvede nasıl bir değişim gördüğünde su eklemesi yapacağını bilir. Bu sayede de demlediği kahve mükemmel bir içim sunar. 3’üncü dalga kahve akımı zaten kahveyi sadece bir içecek olarak değil, başlı başına bir kültür olarak ele alıyor. Dolayısıyla bu kültürü eğitimli kahve hazırlayıcıları kahve severlere çok daha iyi ulaştırabilir” ifadelerini kullandı.Bu haberi paylaşmak ister misiniz?
Diğer Haberler