Dergi Abonelik Formu
Bebeğinizi Gıda Güvenliğinden Emin Olduğunuz Sebzelerle Besleyin

Metabolizması yetişkinlerden farklı çalışan bebeklerin beslenmesinin özel olması gerektiğini vurgulayan Hero Baby İnovasyon ve Kalite Müdürü Volkan Ökesli, “Sebzelerde yer alan zirai ilaç kalıntıları, mikroorganizmalarca üretilen doğal toksik maddeler, ağır metaller ve gıda güvenliğini tehdit eden kimyasallar bebek beslenmesinde gıda güvenliğinin ne derece önemli olduğunu ortaya koyuyor. Kaynağı bilinmeyen sebzeler, tarım ilacı kalıntısı ve yüksek miktarda nitrat içeriyor olabilir. Bu nedenle anneler çeşitli testlerden geçirilmiş gıda güvenliğinden emin oldukları sebze ve meyveleri bebeklerine vermeli” dedi.

Sağlıklı olmanın en temel yolu yeterli, çeşitli ve dengeli beslenmekten geçiyor. Özellikle bebeklik döneminde her gün alınan ek besinlerin yeterli ve çeşitli oranda et, tavuk, balık veya yumurta, tahıl, sebze ve meyve içermeli, gerektiğinde vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş olması gerekiyor. Hem çeşitlilik hem de besinsel gereksinimleri karşılayacak şekilde tüketilen besinler bebeklerde damak tadı gelişiminde, obezite kontrolünde, alerji ve diyabetin önlenmesinde, sağlıklı büyüme ve gelişmede kilit rol oynuyor. Bu nedenle bebeklerin günlük diyetinde en az bir öğün sebze bulunması büyük önem taşıyor. Bebek beslemesinde kilit rolü olan sebzelerin üretiminde gıda güvenliğinin önemli olduğunu vurgulayan Hero Baby İnovasyon ve Kalite Müdürü Volkan Ökesli, “evde hazırlanan sebzelerin kaynağı çoğu zaman bilinmiyor ve içerisinde bulunma ihtimali olan tarımsal ilaç kalıntısı ve nitrat seviyeleri test edilemiyor. Hâlbuki bebek ve küçük çocukların önemli gelişim dönemlerinde bu zararlı maddelere karşı bünyeleri çok hassas. Bebek beslenmesinde kullanılan ürünler tarladan sofraya bebeklerin hassas gelişimine uygun olarak üretilmeli, pestisit (tarım ilacı) kalıntısı, gıdaya çeşitli nedenlerle bulaşan kimyasal madde ve katkı maddesi (koruyucular, asitlik düzenleyiciler, renklendiriciler, vb) içermemelidir” dedi.

Sebzelerin mevsiminde hasat edilmesi ve besin değerinin muhafaza edilmesi önemli

Hero Baby sebze ve meyvelerinin tarladan sofraya nasıl üretildiği ile ilgili bilgiler veren Ökesli, “Sebze ve meyveler diğer hammaddeleri titizlikle seçtikten sonra en sağlıklı şekilde saklanabilmesi ve taze tutulabilmesi en önemli önceliklerimizden biri. Ayrıca üretimi bitmiş ürünlerin pazara çıkmadan önce son kontrolüne kadar olan aşamaların bütününü kapsayan bir kalite sistemine sahibiz. Bu sistem sayesinde, Hero bebek mamaları pazara çıkmadan önce en yüksek kalite düzeyine ulaştırıyor ve tüketiciye güvenle sunuyoruz.

Evde hazırlanan yemeklerde yağ ve tuz miktarı aşılabiliyor

Evde yapılan yemeklerin yağ ve tuz miktarı herhangi bir hassasiyet ve ölçme olmaksızın hazırlandığından bebek beslenmesine uygun olmayan limitlerde sodyum ve yağ değerine sahip olabileceğini vurgulayan Ökesli, “Bebeğin bir ek gıdadan gereğinden fazla yağ ve sodyum alması, bebeğin karma beslenme programı içinde uygun olmayan şekilde beslenmesi obezite riskinin artması anlamına geliyor. Sebze püreleri Türk Gıda Kodeksi Bebek ve Küçük Çocuk Ek Gıdaları Tebliği’ne göre sebze pürelerinde yağ ve sodyum limiti bulunuyor ve bu limitlerin aşılmaması gerekiyor” dedi.
Ürünler 530 farklı pestisit analizinden geçiyor

Hero Baby meyve ve sebzelerinin sıkı bir yetiştirilme ve üretim sürecinden geçtiğini söyleyen Hero Gıda İnnovasyon ve Kalite  Müdürü Volkan Ökesli, “Bağımsız uluslararası laboratuvarlara gönderilen sebze,meyve ve tahıllarımız, 530 farklı pestisit, patulin (bir çeşit toksin) ve nitrat gibi birçok analizinden geçiyor ve mama üretimi için güvenli hammadde ortaya çıkıyor” dedi.

Sebzelerin yetiştirilme yolculuğu

Peki, Hero Baby’nin mutfağından annelerin mutfağına giden sebzeler tarladan sofraya nasıl bir yolculuktan geçiyor?

  • Sebze ve meyveler bebekler için özel olarak kontrollü tarım ile üretilir.
  • Bahçenin toprağı, sulama suyu, önceki yıl neler yetiştirildiği ve aynı bahçedeki diğer üretimler değerlendirilir.
  • Hero Baby ziraat mühendisleri bahçeleri; fidelerin ve tohumların ekimi, sulama, zirai müdahalenin niteliği konusunda denetler.
  • Karışık Sebzeli ürününde kullanılan sebzeler: Havuç, Patates, Sakız kabağı, Kereviz,  mevsiminde tarladan hasat edilir. Üründe kullanılan domates salçası da mevsiminde tarladan hasat edilen domatesten üretilir.
  • Hasat edilen sebzeler, bebek beslenmesinin gerektirdiği hassas analizleri yapabilecek, akredite edilmiş, bağımsız uluslararası laboratuvarlara gönderilir. Yaklaşık 530 farklı pestisitin analizleri yapılır. Güvenli hammaddeler fabrikaya alınır.
  • Üretim sürecinde ürüne uygulanan ısıl işlemler ile ürünün mikrobiyolojik ve enzimatik bozulmaya uğraması önlenir. Ürünler, aroma, katkı maddesi, renklendirici ve pestisit içermez.
  • Sebzeler tarifine göre gerekli özel pişirme işlemi yapıldıktan sonra el değmeden kavanozlara doldurulur. Vakumla kapatılmış kapak teknolojisi ile tazelik ve lezzet raf ömrü boyunca korunur, kapağı açıldıktan sonra 24 saat içerisinde tüketilmelidir.
  • Tüm yasal gerekliliklere hassas uyum sağlanır ve kavanozlarda “bebek ve küçük çocuk ek gıdası” ibaresi bulunur.


Bu haberi paylaşmak ister misiniz?
Diğer Haberler