Dergi Abonelik Formu
İyi Bir Şef Olmanın Temel Şartı Eğitim

Mesleğe küçük yaşlarda başlayan başarılı şef Eyüp Kemal Sevinç ile MedyaMola olarak mutfağı ve şef olmayı konuştuğumuz keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Gençlere tavsiyelerini, mutfaktaki bir gününün nasıl geçtiğini ve mutfak okulu EKS Mutfak'ı konuştuk.

Havva Yılmaz

 

Şef olmaya ne zaman karar verdiniz? Her zaman hayalinizde mutfakta olmak var mıydı?

Mesleğe çok küçük yaşta babamın yanında başladım. Babamın sadece Türk mutfağına bağımlı kalmaması, dünya mutfakları hakkında araştırmalar yapmasının kendime yön çizmemde çok büyük etkisi olduğunu söyleyebilirim. Çevremde de hep aşçılar olduğu için, baba mesleğim olan aşçılığı seçmeye karar verdim. 1991 yılında Borsa Lokantası’na girdim. Beyoğlu, Fenerbahçe ve Osmanbey, üç şubesinde de çalıştım. Burada ciddi bir Türk mutfağı ve Osmanlı mutfağı alt yapısı kazandım.

 

Şu anda EKS Mutfak Akademisi’nde eğitmen şef olarak neler yapıyorsunuz? Bu süreç nasıl başladı?

Profesyonel Aşçılık, Profesyonel Pastacılık & Aşçılık eğitimleri, Workshoplar, Temel Aşçılık ve Temel Pastacılık&Ekmekçilik eğitimlerini işinde uzman şef arkadaşlarım veriyor. Yoğun iş tempom, tv çekimleri, Lefke Avrupa Üniversitesi’nde verdiğim dersler ve dış işler sebebiyle akademide sadece bana özel açılan workshop’un eğitmenliğini yapıyorum.

 

İyi bir şef olmak için neler yapılmalı? Kimler şef olabilir? Ya da kimler şef olsun? Genç aşçılara, şef adaylarına ne gibi tavsiyeler vermek istersiniz?

Bu işi meslek olarak yapmak isteyen gençlere tavsiyem şu; çok iyi bir meslek, hem maddi hem manevi. Dünyanın dört bir tarafında yapabileceğiniz bir meslek, sınırları olmayan bir meslek. Bir defa bu işi yaparken eğitimini almaları çok önemli çünkü eğitim sizi pratikleştiriyor, daha iyi gelişmenizi sağlıyor. Bir alt yapı oluşturuyor sizde. Ondan sonra zaten siz işi yaparken öğreniyorsunuz. Deneyim önemli, eğitim önemli, özveri önemli. İyi bir yere gelmek istiyorsanız özveri şart. Bir şekilde kendinizden ödün vermek zorundasınız. Standartlarınızı yüksek tutun, aynı yerde durmayın, sürekli araştırın, damak tadını geliştirmek için deneyin ve yeni trendleri mutlaka takip edin. Toleranslı olun, empati kurun ve en önemlisi bilgilerinizi paylaşın. Günümüzde en büyük eksiğimiz budur bence.

 

Yapmaktan en çok zevk aldığınız yemek nedir?

İlk yaptığım yemek hünkarbeğendiydi. Mengen’in yöresel yemeği olan Cevizli Keşli Erişteyi, Karnıyarığı ve Etli Bamyayı çok severim. Meksika mutfağı Tacoları, Fransız mutfağından Soğan Çorbası, Macar mutfağından Gulaş, tatlı olarak İtalya’nın Tiramisu’su vazgeçilmezlerimdendir.

 

 Mutfakta neler oluyor, rutin bir gününüz nasıl başlıyor? En çok talep gören eğitimleriniz hangileri?

Akademinin rutin bir gününden bahsetmek istiyorum. Profesyonel eğitimlerle gün başlıyor. Workshop akşam etkinliklerinin hazırlıkları mesai saatiyle başlıyor ve ders saatine kadar hazırlıklar tamamlanıyor. Bazı günler öğle vakitlerinde çocuk etkinlikleri, doğum günü partileri ile kış bahçemiz şenleniyor.  Profesyonel eğitimlerimiz 4 dönem olarak açılıyor ve profesyonel olarak bu meslekte yer almak öğrencilerin sayısı da azımsanmayacak kadar çok. En çok talep gören Dünya Mutfakları workshoplarımız, başta Türk mutfağı olmak üzere Akdeniz, Fransız, İtalyan, İspanyol, Meksika, Hint, Japon ve Uzak Doğu mutfakları gibi dünya mutfaklarından seçmeleri kapsayan derslerimizdir. Bu workshopların yanı sıra Pastacılık, Sushi, Etler ve Pişirme Teknikleri, Renkli Macaronlar, El Yapımı Makarna veSoslar, Davet Menüleri gibi ders seçenekleri ile farklı taleplere hitap ediyor.

 

Ufukta yeni kitap var mı?

Son olarak Şeflerin Mutfağı’nı çıkardık.Bu haberi paylaşmak ister misiniz?
Diğer Haberler