Dergi Abonelik Formu
Pasta Üstadları, Pastacılar Festivali’nde Yeniden Bir Arada…

20 Mayıs Dünya Kek ve Pasta Günü kapsamında pasta şefleri, pastaneler ve tedarikçi firmalar II. Uluslararası Pastacılar Festivali'nde yeniden bir araya geliyoruz.

Pastacılık tarihinde önemli bir yeri bulunan Çamlıhemşin’de yapılacak Festivalde; Türkiye’nin dört bir yanından ve yurtdışından gelen pasta şefleri; uluslararası alanda ülkemizin mesleki itibarının artırılmasını sağlayacak ve diğer taraftan da pasta şeflerimizi yurtdışındaki meslektaşları ile buluşturarak mesleğinin geliştirilmesine katkı sağlayacağız.

20 – 22 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek Festivalde, Türkiye ve yurtdışından isim yapmış kişilerin katılımlarıyla düzenlenecek paneller, profesyonel şeflerin pasta ve çikolata yapımı gösterileri, markalaşmış lezzetlerin sunumları, rekor katılımlı kortej yürüyüşü, etkileyici pasta şovları ve birçok sürpriz yer alacaktır.  Ayrıca havai fişek gösterimi eşliğinde yapılacak olan konserde festivale renk katacaktır.

Geçen yıl Festival’de neler gerçekleşti?

Türkiye’de bir ilk olan Uluslararası Pastacılar Festivali, 20 – 24 Mayıs 2015 tarihleri arasında Çamlıhemşin’de gerçekleşti. Pastacılık mesleğinin Türkiye’de gelişim sürecini bütün yönüyle anlattığımız Festivalimiz süresince çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Tulum eşliğinde Çamlıhemşin çıkışına kadar yapılan kortej yürüyüşü sonunda Pastane Kütüğü’nün açılışı yapıldı. Çamlıhemşinli pasta ustaları tarafından 80 kilogram malzeme kullanılarak 2 günde tamamlanan ve bölgenin sembollerinden olan "Fırtına Deresi Üzerinde Kemer Köprü" figürlü pasta kesilerek davetlilere ikram edildi.

4 gün süren festivalde, Pasta ustaları tarafından görsel şovlar eşliğinde yapılan pasta ve şekerlemeler misafirlere ikram edildi. Festival kapsamında ayrıca pasta yapımı, pastacılık tarihiyle ilgili belgesel gösterimleri ve söyleşiler de gerçekleştirildi.

Paneller

Festival kapsamında iki panel gerçekleştirildi. İlk gerçekleştirilen panelin konusu “Pastacılığın Dünü, Bugünü ve Yarını” idi. Eski pasta ustalarından Yunus Tarakçı, Duray Okumuşoğlu, Abdullah Topçuol’un katılımı ve Yaşar Sadıkoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen panelde; pasta ustaları tecrübelerini aktardı.

Türkiye’den ve yurtdışından pasta ustalarının katılımıyla gerçekleşen “Dünya Perspektifinden Türkiye’de Pastacılık” panelini MARSA Master Şefi Yaşar Sadıkoğlu yönetti. AAK Unipro Turkey Pasta Şefi Niyazi Çapraz, Chocolate Akademi Türkiye Müdürü Marc Pauquet, Batum Sheraton Hotel Pastane Şefi Avtandil Lortkipanidze ve Batum Hilton Hotel Pastane Şefi Svetlana Gogitidze ve Arolez Gıda Pasta Ustası Fuat Saymaz yer aldığı panele yoğun bir katılım sağlandı.

Belgesel Gösterimi

Festivalde gerçekleştirdiğimiz ilk etkinlik Uğur Biryol’un Gurbet Pastası adlı kitabının belgesel filminin gösterimi oldu. Yönetmenliğini Ayşe Funda Aras, yapımcılığını Kaplan Film’in üstlendiği 57 dakikalık belgesel 1800’lerin sonunda Çamlıhemşin’den Rusya’ya giderek orada pastacılığı öğrenerek meslek edinmiş gurbetçilerin torunlarının, büyük dedelerinin hikâyelerini anlatıyor. İzleyen birçok kişinin kendinden bir şeyler bulduğu ve izlerken gözyaşlarına hâkim olamadığı belgesel sonunda kitabın yazarı Uğur Biryol ile bir söyleşi gerçekleştirildi.

Söyleşi

Türk edebiyatına ve roman anlayışına farklı bir bakış açısıyla yaklaşan ve yazdığı kitaplarla adından söz ettiren Hakan Günday, Festival sayesinde kendi memleketine ilk kez adım attı. Uğur Biryol’un eşlik ettiği ve soru cevap şeklinde gerçekleşen söyleşide Hakan Günday’a kendisi ile merak edilen birçok soru soruldu.

Festival sponsorlarımız arasında; Marsa, Katsan, Arolez, Çankaya Sağlık, Atasoy, Rize Ticaret Borsası, Liva Pastanesi, Bens markaları yer aldı. Sponsorlarımız, halka ürünlerini tanıtırken, aynı zamanda eğitici sunumlarıyla pastacılık hakkında bilgi de verdiler. 

Kültürel değerlerimizi korumak üzere yaptığımız festivalimiz, hem bölge ekonomisine katkı sağlayan hem de bölgeyi farklı bir yönüyle sizlere sunan bir etkinlik olarak her sene 20 Mayıs tarihinde gerçekleşecektir.Bu haberi paylaşmak ister misiniz?
Diğer Haberler