Dergi Abonelik Formu

Carluccio's

İstanbul
/
Eğer bilgiler hatalı ise veya güncellenmesi gereken bilgi içeriği varsa lütfen bildiriniz; info@gourmetandstyling.com

Gourmet&Styling Tavsiye Eder

 

ŞEHRİN İTALYANI CARLUCCIO’S

ARTIK GÖKTÜRK’TE!

 

İtalyan Şef Antonio Carluccio’nun kendi adını taşıyan dünyaca ünlü restoranı Carluccio’s, Kanyon’dan sonra Türkiye’deki ikinci şubesini Göktürk’te açtı.

 

Türkiye’de ilk şubesini 2012 yılında Kanyon’da açan Carluccio’s, İtalyan lezzetini Göktürk’e de taşıdı. İtalyan mutfağının otantik lezzetlerini gün boyunca restoran, delicatessen, kafe ve gurme marketi ile misafirlerine sunan Carluccio’s, Türkiye’deki ikinci şubesini 2014 yılının ilk ayında Göktürk’te açtı.

 

 

Göktürk’ün girişinde yer alan lokasyonu ile Carluccio’s misafirlerini sıcak bir merhaba ile karşılıyor. 87 kişilik iç kapasitesinin yanı sıra restoranın ön ve yan tarafında yer alan bahçesinde ise 55 kişilik oturum kapasitesi ile misafirlerine açık havanın tadını çıkarma imkânı sunuyor.

 

Renkli dekorasyonu ve rahat ortamı ile Göktürk sakinlerini İtalyan lezzetleri ile buluşturmaya devam eden Carluccio’s, Sicilya doğumlu İtalyan şefi Salvatore Bruni tarafından hazırlanan benzersiz lezzetleri misafirleriyle buluşturuyor. Otantik İtalyan lezzetlerin arasında tadına doyulmayan pizzalar, her güne özel hazırlanan el yapımı makarnalar ve geleneksel Tiramisu yer alıyor. 

 

İtalyan lezzetlerinin yanı sıra çok özel İtalyan şaraplarından oluşan zengin şarap menüsünü de misafirlerinin beğenisine sunan Carluccio’s’da, ülkenin farklı bölgelerinden seçilmiş zengin peynir çeşitleri de şaraplara eşlik ediyor.

 

Hafta içi 07.30 – 00.00, hafta sonu 09.00 – 00.00 arası açık olan Carluccio’s Göktürk şubesi, sıcak atmosferinde, günün her saati sunduğu otantik İtalyan lezzetleri ile Göktürk’teki İtalyan mutfağı meraklılarının uğrak noktası olacak.

 

 

 

 

Carluccio’s Göktürk Şubesi;

 

 Adres    :                 Göktürk mah. Kayın sok. NO: 2d-2e Göktürk Eyüp İstanbul
Tel            :                 0212 322 11 92 

Puanlama kriterleri

› Yemek (25) Malzeme kalitesi, Lezzet Dengesi, Sunum, Yaratıcılık / Orijinallik, Porsiyon faktörlerinden oluşan 5 kriterin her biri 5’er puan üzerinden değerlendirilerek toplam puan verilir. › Servis (15) Servis elemanının bilgi düzeyi, Zamanlama ve İletişim Yeteneğinden oluşan 3 kriterin her biri 5’er puan üzerinden değerlendirilerek toplam puan verilir. › Atmosfer (10) Dekor ve Konfor etkenlerinin ikisine de her biri 5’er puan üzerinden değerlendirilerek toplam puan verilir. › Fiyat (1,2,3,4) Fiyat belirlemeleri içki hariç, kişi başı yemek için yaklaşık ödenen toplam bedeli ifade eder.
25-31 puan 32-38 puan 39-45 puan 46-50 puan
Küçüktür 30’dan 30-60 arası 60-100 arası 100+
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?