Dergi Abonelik Formu

Afzelia

İstanbul
/
Eğer bilgiler hatalı ise veya güncellenmesi gereken bilgi içeriği varsa lütfen bildiriniz; info@gourmetandstyling.com

Gourmet&Styling Tavsiye Eder

 

A

fzelia Restaurant – Cafe & Patisseria’nın temeli Beyoğlunda 1998 yılında BARCELONA cafe olarak atılmıştır. 2010 yılına kadar Beyoğlunda dünya mutfağından tatlarla hizmet veren firma bu tarihten sonra Koşuyolunda meyve ağaçlarıyla süslü doğa ile iç içe bir mekan olan AFZELİA Restaurant Cafe olarak hizmetine devam etmektedir. 

 

“İYİ ÜRÜN , İYİ HAM MADDE ve PROFESYONEL EKİPLE OLUŞUR” ilkesinden yola çıkarak misafirlerini, keyifli rahat ve doğal ortamlarda ağırlamak için dekorasyonunu da ona göre  düzenlemiştir.

Profesyonel mutfak ekibinin sunduğu dünya mutfağı lezzetlerini, deniz mahsüllerini ve pasta çeşitlerini tatmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Günün her saatinde keyifli ve rahat bir ortamda zaman geçirirken, kahve ve çay çeşitlerini yudumlarken özel öğle paket menüsüyle de farklılık yaratmaktadır. Akşam geç saatlere kadar süren hizmet ve servis içerisinde, geniş içecek menümüzü mutlaka isteyiniz.

 

Yeni sezon menüsüne 1 Aralık 2013 de başlayacak olan Afzelia bu menüdeki SEBZE YATAĞINDA LEVREĞİ masanıza getirirken sizin tercih edeceğiniz  içeceği siparişinize ekleyecektir.

 

 

Puanlama kriterleri

› Yemek (25) Malzeme kalitesi, Lezzet Dengesi, Sunum, Yaratıcılık / Orijinallik, Porsiyon faktörlerinden oluşan 5 kriterin her biri 5’er puan üzerinden değerlendirilerek toplam puan verilir. › Servis (15) Servis elemanının bilgi düzeyi, Zamanlama ve İletişim Yeteneğinden oluşan 3 kriterin her biri 5’er puan üzerinden değerlendirilerek toplam puan verilir. › Atmosfer (10) Dekor ve Konfor etkenlerinin ikisine de her biri 5’er puan üzerinden değerlendirilerek toplam puan verilir. › Fiyat (1,2,3,4) Fiyat belirlemeleri içki hariç, kişi başı yemek için yaklaşık ödenen toplam bedeli ifade eder.
25-31 puan 32-38 puan 39-45 puan 46-50 puan
Küçüktür 30’dan 30-60 arası 60-100 arası 100+
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?