Dergi Abonelik Formu

Parle

İstanbul
/
Eğer bilgiler hatalı ise veya güncellenmesi gereken bilgi içeriği varsa lütfen bildiriniz; info@gourmetandstyling.com

Gourmet&Styling Tavsiye Eder

 

İstanbul’un Yeni Lezzet ve Buluşma Noktası:

Parle!

Fransız cafe’lerinin modern bir yorumlaması olarak Zorlu Center’da açılan Parle, atmosferi ve karakteri ile İstanbullular için yepyeni bir lezzet ve buluşma noktası olacak.

Borsa Restoran, Masa, İstanbul Modern Restaurant ve X Restaurant gibi başarılı ve uzun soluklu restoranların yaratıcısı Sele Group’un yeni markası olan mekan, sofistike dekorasyonu kadar Güney Fransa ve Akdeniz mutfağı ağırlıklı zengin menüsüyle de oldukça iddialı.

İstanbul’un en popüler lokasyonlarından Zorlu Center’da açılan Parle, Fransız kafelerinin modern bir yorumlaması olan özgün konsepti ile İstanbullulara yepyeni bir buluşma noktası sunuyor. Güney Fransa ve Akdeniz mutfağından özenle seçilen ürünlerden oluşan geniş menüsünün yanı sıra, Parle’de 150 çeşit şarap ve şampanyanın yer aldığı zengin bir şarap menüsü bulunuyor. Parle’nin alkollü içki ve kokteyl menüsü de oldukça zengin ve orijinal seçenekler sunuyor.

 

 

Sadece ortamı ve sunduğu eşsiz lezzetlerle değil, kusursuz hizmet anlayışı ile de Sele Group’un diğer mekânlarında yakaladığı kalite çizgisini sürdüren Parle’nin Akdeniz mutfağı ağırlıklı menüsünde öne çıkan ve en çok tercih edilen lezzetler arasında Kuşkonmaz ÇorbasıDana YanağıFırında KalkanKaz Ciğeri ve Cafe de Paris yer alıyor.

Tasarımı Londra’nın ünlü firması Conran and Partners tarafından yapılan Parle, koyu ve açık renklerin bir arada kullandığı sade ve şık dekorasyonundaki özgün detaylarla Fransız ruhunu yansıtıyor. Mekânın kapısından içeri adım atar atmaz sizi saran şık dekorasyonunda, ahşap ve mermer malzemelerin ağırlığı dikkat çekiyor.

 

 

İç mekânda 120, dış mekânda ise 100 kişi oturma kapasitesine sahip olan Parle, atmosferi ve özgün karakteri ile sunduğu eşsiz ortamda, öğle ve akşam yemeklerinin yanı sıra iş sonrası saatler için de ideal bir mekân olarak ön plana çıkıyor. Parle hafta içi her gün 12.00-02.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

 

 

http://www.parleistanbul.com/

Puanlama kriterleri

› Yemek (25) Malzeme kalitesi, Lezzet Dengesi, Sunum, Yaratıcılık / Orijinallik, Porsiyon faktörlerinden oluşan 5 kriterin her biri 5’er puan üzerinden değerlendirilerek toplam puan verilir. › Servis (15) Servis elemanının bilgi düzeyi, Zamanlama ve İletişim Yeteneğinden oluşan 3 kriterin her biri 5’er puan üzerinden değerlendirilerek toplam puan verilir. › Atmosfer (10) Dekor ve Konfor etkenlerinin ikisine de her biri 5’er puan üzerinden değerlendirilerek toplam puan verilir. › Fiyat (1,2,3,4) Fiyat belirlemeleri içki hariç, kişi başı yemek için yaklaşık ödenen toplam bedeli ifade eder.
25-31 puan 32-38 puan 39-45 puan 46-50 puan
Küçüktür 30’dan 30-60 arası 60-100 arası 100+
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?