Dergi Abonelik Formu

Kirpi

İstanbul
/
Eğer bilgiler hatalı ise veya güncellenmesi gereken bilgi içeriği varsa lütfen bildiriniz; info@gourmetandstyling.com

Gourmet&Styling Tavsiye Eder

İstanbul’un lezzet bahçesi; Kirpi Cafe&Restoran

 

İstanbul’un günün her saatine uyan nadir mekânlarından, Kirpi Kozyatağı, Koşuyolu, Bağdat Caddesi Erenköy ve son olarak Ümraniye Buyaka alışveriş merkezindeki şubeleriyle, Kirpi Cafe  her yaş grubundan kalite aşıklarına hizmet veriyor. Görsel şöleni andıran iç dekorasyonları eşliğinde dünya mutfağı lezzetlerini ustaca bir araya getiren Kirpi Cafe-Restaurant zinciri, 2002’den bu yana, çok kısa bir süre içerisinde İstanbulluların vazgeçilmez klasiklerinden oldu. Sabah kahvaltısından öğlen iş yemeğine, akşamüstü çayından gece sohbetlerine kadar her ambiyansa hizmet veren Kirpi, ilk şubesini 2002 yılında Kozyatağı’nda açmıştı. Sonra da sırasıyla Koşuyolu ve Bağdat Caddesi Erenköy şubeleri açılan Kirpi Cafe-Restaurant, Buyaka’da da özenli dekorasyon kriterlerinden ödün vermedi. 

 

Kirpi konseptinin en belirleyici özelliklerinden biri, iç mekan tasarımında heykel, cam ve seramik sanatçılarının çarpıcı dokunuşları. Zira dört şube de bir restorandan çok  doğanın içinde  sanatla harmanlanmış bir huzur köşesi gibi görünüyor. Hem şık hem de spor  gidebileceğiniz Kirpi Cafe’de doğanın tüm renkleri birbiriyle uyum içinde kullanılıyor. Buyaka Kirpi Cafe’de göreceğiniz sacdan yapılmış at başı heykelleri sanatçı İnayet Türkoğlu’na, duvarlara çiçek açtıran seramik çalışmaları ise, sanatçı İsmail Buğra Kulbak’a ait. 

Bu arada belirtmekte fayda var ki, Kirpi’nin kurucusu Caner Dınız yıllarca otelcilik sektöründe üst düzey yönetici olarak görev yapmış biri. Ayrıca kendisi Türkiye’ye 99 yılında Gloria Jean’s kahve zincirini getiren isim. Dınız, ‘Kirpi’lerde sadece şık dekorasyon, kaliteli yemek ve özenli sunuma önem vermiyor. Zincirin en önemli özelliklerinden biri, mekanların yeşille ve çiçekle iç içe olması. ‘Kirpi’ler için birer bahçe-restoran demek hiç de yanlış olmaz. 

 

Güleryüzlü ekip anlayışı ile  çizgisinden ödün vermeyen Kirpi’de, günün her saati eşinizle dostunuzla geleneksel demleme çay, kahve,  ev yapımı tiramisu ve cheesecake keyfi yapabilirsiniz. Ayrıca  kızgın döküm tava içerisinde Meksika baharatları ile ızgara edilmiş tavuk veya bonfile “Fajitas” ile kendinizi bir anda ziyafetin ortasında bulabilirsiniz. Chinese Noodle, Köy Usulü Kekikli Tavuk, Steak çeşitleri ve İtalyan Makarnaları restoran zincirinin iddialı olduğu yemeklerden sadece bazıları. Bu yaza restoranın özel hazırladığı limonata çeşitleri ve armutlu-ananaslı wokta steak  ve balkabaklı cheesecake ise farklı tat arayanlar için lezzetli bir seçenek sunuyor. Dünya mutfağının en seçkin lezzetlerini bir araya getiren mekanda reçeller, kekler, soslar da Caner Dınız’ın annesi Şenel Hanımın tarifleriyle şefler tarafından özel olarak hazırlanıyor. Bu arada mekan lezzet hususunda çok iddialı; beğenmezseniz hesabı ödemeden de çıkabilirsiniz!

Puanlama kriterleri

› Yemek (25) Malzeme kalitesi, Lezzet Dengesi, Sunum, Yaratıcılık / Orijinallik, Porsiyon faktörlerinden oluşan 5 kriterin her biri 5’er puan üzerinden değerlendirilerek toplam puan verilir. › Servis (15) Servis elemanının bilgi düzeyi, Zamanlama ve İletişim Yeteneğinden oluşan 3 kriterin her biri 5’er puan üzerinden değerlendirilerek toplam puan verilir. › Atmosfer (10) Dekor ve Konfor etkenlerinin ikisine de her biri 5’er puan üzerinden değerlendirilerek toplam puan verilir. › Fiyat (1,2,3,4) Fiyat belirlemeleri içki hariç, kişi başı yemek için yaklaşık ödenen toplam bedeli ifade eder.
25-31 puan 32-38 puan 39-45 puan 46-50 puan
Küçüktür 30’dan 30-60 arası 60-100 arası 100+
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?